קורא שירה

הטור אלי הירש קורא שירה מופיע מדי יום שישי, מאז ה-7.12.2007,  במוסף הספרותי של ידיעות אחרונות המצורף למוסף 7 לילות. יזמה את הטור מאיה בקר, עורכת המוסף. זהו מדור של רשימות ביקורת המוקדש לספרי שירה חדשים, לגליונות חדשים של כתבי עת ספרותיים, לספרי עיון ותיעוד שעוסקים בשירה, ולעתים רחוקות גם ליצירות מוזיקליות, קולנועיות או בימתיות הקשורות לשירה.

האתר אלי הירש קורא שירה הוא גירסה מקוונת של הטור, שמאפשרת לגלוש בתוכו, אליו וממנו במגוון גדול של מסלולים. האתר מרכז וממיין כמות גדולה של מידע, והוא מיועד לכל מי שמתעניין בשירה הישראלית לדורותיה – קוראים, כותבים, מבקרים, חוקרים, תלמידים ומורים.

בדף הבית ובארכיון הרשימות ממוינות לפי מועד הפירסום בעיתון, אבל אפשר לנווט באתר גם בעזרת סרגל הקטגוריות, ענן התגים, תיבת החיפוש ורשת הקישורים הפנימיים והחיצוניים המצורפת לכל רשימה. המיון על פי קטגוריות הוא מצד אחד דורי ("משוררים צעירים" – כאלה שהתחילו לפרסם בשנות האלפיים, "משוררים פחות צעירים" – כאלה שהתחילו לפרסם בשנות השמונים והתשעים, ו"משוררים ותיקים" – כאלה שהתחילו לפרסם בשנות השבעים או קודם לכן), ומצד שני נושאי ("כתבי עת", "שירה מתורגמת", "עיון ותיעוד"). הקטגוריה "היכל התהילה" מכנסת רשימות על ספרי שירה של משוררות ומשוררים שהלכו לעולמם. המיון על פי תגים הוא חופשי יותר, ומאפשר לעקוב אחרי מגמות אסתטיות, תרבותיות ופוליטיות שכותב הטור מעוניין להדגיש.

האידיאולוגיה של הטור היא פלורליסטית מצד אחד, מאחדת ומגשרת מצד שני. הספרות הישראלית (בדומה לחברה הישראלית) היא זירה רבגונית ולעתים גם מסוכסכת מאוד, הרוויה בקונפליקטיים אסתטיים, תרבותיים, כלכליים, מגדריים, אתניים, דתיים ופוליטיים. מטרת הטור היא לזהות ולהבין את הקונפליקטים האלה, לעצב מערכת מושגים ספרותית מעודכנת וגמישה שתיקח אותם בחשבון, ולגבש באמצעותה מבט מעמיק ורחב ככל האפשר על ההווה הסוער והסבוך של השירה הישראלית.

אלי הירש נולד ב-1962 בפתח תקווה. פרסם משיריו לראשונה ב-1979, ב"סימן קריאה 9". ערך יחד עם אלון אלטרס, חזי לסקלי ורובי שונברגר את גליונו היחיד של כתב העת "מקום" שראה אור ב-1985. היה מבקר הספרים הקבוע של "העיר" (1989-1994) ו"תרבות מעריב" (1994-1998). פירסם חמישה ספרי שירה: "רעש" (עכשיו 1986), "טיול בשלושה" (הספריה החדשה 1997), "מוזיקה חדשה" (חרגול 2008), "גני תל אביב התלויים" (הקיבוץ המאוחד 2012) ו"שברים ורעש" (הוצאת קשב לשירה 2016). תרגם בראשית שנות התשעים רומנים וסיפורים קצרים של סול בלו, ג'ון אפדייק, פול אוסטר, ג'ון דוס-פסוס וחניף קוריישי. לפני שהצטרף למערכת "חרגול" היה העורך הראשי של הוצאת מודן (2001-2003) וערך ספרים רבים שהופיעו ב"ספריה לעם" של הוצאת עם עובד, "הספריה החדשה" של הוצאת הקיבוץ המאוחד, סדרת "פרוזה" של הוצאת ידיעות אחרונות והוצאות הספרים בבל, כתר ומפה. מאז 2003 הוא עורך ספרי המקור של הוצאת "חרגול/עם עובד" ועורך סדרת הפרוזה העברית "חרגול פלוס". התמסרותו לעריכה חייבה פרישה מכתיבה ביקורתית סדירה בעיתונות, אך בשלהי 2007 חזר לכתוב טור שבועי במוסף הספרותי של "ידיעות אחרונות" שעניינו ביקורת שירה ומחשבות על שירה. מנחה סדנה לכתיבת שירה באוניברסיטת תל אביב. מתגורר בתל אביב. נשוי לרינת ואביהם של דריה, רן ועדי.

תודה לאתר "ספרים", למאיה בקר, רון ברקאי, יואב בן דב, תומר ליכטשתמיר להב רדלמסר, חנית כהן ורינת הירש.

חיפוש

 

ארכיון

כלים